Méz hatása vércukorszintre

A méz hatása vércukorszintre: mivel a méz, döntő többségében egyszerű, illetve kettős cukrokat tartalmaz, ezért a vércukorszintet viszonylag gyorsan megemeli. A természetes méz glikémiás indexe 55. Ez az érték alacsony 0-55 közötti tartományba esik, így a fogyasztása kevésbé emeli meg a vércukor szintet, mint a finomított cukor.

A méz hatása vércukorszintre – glikémiás index

A finomított cukor glikémiás indexe 68, a mézé többnyire 50-55 körüli. A táplálékkal bevitt szénhidrátok a szervezetben glükózzá alakulnak, a glükóz felszívódva pedig megemeli a vércukorszintet. A glikémiás index (GI érték) egy 100-as skálán számolva azt mutatja meg, hogy a szénhidrátból mennyi idő alatt lesz glükóz. Az alacsonyabb érték lassú átalakulásra és felszívódásra utal, ami kevésbé emeli meg a vércukorszintet.

De nem mindegy, hogy az ember egészségesen fogyasztja mértékkel a mézet, vagy cukoranyagcsere problémával.

A méz kalória tartalma

100 g méz kalória tartalma 285 kcal/1194 kJ.

A méz 100gr-ra az alábbiakat tartalmazza:

  • 0,3-0,4 g fehérje
  • 0 g zsír
  • 77-84 g szénhidrát
  • 0 g rost

A méznek körülbelül 20 százaléka víz, míg a fennmaradó 80 százalék cukrokból, mégpedig főként szőlőcukorból (glükóz) és gyümölcscukorból (fruktóz) áll. A méz továbbá tartalmaz még természetes antioxidánsokat, vitaminokat (pl. B1, B2, B6 és C-vitamin) és ásványi anyagokat (kalcium, magnézium, vas, cink, stb.).

A finomított cukor

A leggyakrabban használt finomított cukrot (szacharózt) cukorrépából vagy cukornádból nyerik: a felszeletelt növényt áztatják, préselik, tisztítják, majd a szennyeződésektől és szerves anyagoktól mentes cukorszirupot kristályosítják. A hosszadalmas ipari eljárás miatt nem meglepő, hogy a finomított cukorra a legtöbben mesterséges anyagként gondolnak, a méz viszont természetes édesítőként él a köztudatban.

Mivel a méz és a finomított cukor kalóriatartalma közel azonosnak tekinthető, vagyis egyenlő mértékben hizlalnak, ebből a szempontból nem mondható egészségesebbnek a méz.

Méz vagy cukor

A méz előnye a cukorhoz képest, hogy több vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, magas az antioxidáns-tartalma, így kis mennyiségben fogyasztva (pl. megfázás esetén 1-2 evőkanál a teába) valóban pozitív hatása van a szervezetre. Viszont közel azonos az energiatartalma, mint a cukoré, így nem ajánlott nagy mennyiségben ilyen formában törekedni a vitamin- és ásványi anyag-pótlásra, arra sokkal célszerűbbek a zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák.

A méz további előnyös tulajdonságai:

A benne lévő természetes antioxidánsok (flavonoid, C-vitamin) az anyagcsere kapcsán és a baktériumok elleni védekezés során keletkező szabad gyököktől védik a szervezetet.

Cukorbeteg diétában arra kell törekedni, hogy az étrend összetevői többségében alacsony glikémiás indexűek legyenek, illetve kontrol alatt legyen a bevitt szénhidrát és kalória mennyiség is. Édesítésre javasolt cukorbetegek esetén a mesterséges édesítőszerek használta vagy a természetes eredetű nyírfacukor, eritrit, esetleg stevia alkalmazása.

A méz, gyors vércukoremelő képessége miatt, szigorú szabályok, és betartott mennyiségi korlátok mellett alkalmazható cukorbetegek esetében.

Alternatív cukrok – jobbak, mint a cukor?

https://hu.wikipedia.org/wiki/Cukorbetegek_diétája

Címlapkép: Méz hatása vércukorszintre (forrás: https://www.cukorbetegkozpont.hu)

Vissza a kategória cikkeihez