Tartalomjegyzék
A propoliszos méz készítése növényi rügyekből történik. A propoliszt (más néven méhszurok) a méhek bizonyos növények rügyéből szerzik. Főleg a nyárfából, nyírfából, fenyőből, fűzből, vadgesztenyéből, tölgyből, szilfából és égerfából is.
A propolisz gyűjtése
A méh a propoliszt általában nap közepén gyűjti, amikor 20 °C fölött van a hőmérséklet és a gyanta folyékony. A rügy gyantájából szerzi, és a kaptárban a dolgozóknak adja át, akik erjesztő anyagban gazdag nyálváladékkal dúsítják és elraktározzák.
A kaptáron belül a propoliszt sokféleképpen hasznosítják: építőanyagként, szigetelésként, védelmi célokra, ragasztóként.
A propolisz összetétele:
A propolisz kb. 200 féle anyag keveréke, tartalmaz gyantát, balzsamokat (50-60%), viaszokat (10-30%), illóolajokat (8-10%), valamint virágport, vitaminokat (B1, B2, B6, C, E), ásványi anyagokat (K, Na, Mg, Al, P, Si, Va, Co, S, N, Zn) és flavonoidokat.
Propolisz jótékony hatásai:
- baktérium-, vírus-, gombaölő
- fájdalom-, gyulladáscsökkentő
- immunerősítő
- növeli az erek rugalmasságát
- regeneráló, tisztító hatású
- vérnyomás csökkentő
A propoliszos méz készítése megéri
Külsőleg és belsőleg egyaránt előnyös az alkalmazása:
- felső légúti betegségek
- gyomorhurut
- nyombélfekély
- vastagbélgyulladás
- menstruációs fájdalmak
- húgyúti fertőzés
- elősegíti a köröm és haj növekedését
- enyhén vizelethajtó hatású
- rendszeres fogyasztásával nő a szervezet ellenálló képessége
- a sárgás, vörösesbarna színű anyag a természetben fellelhető egyik legjobb antibiotikum, melynek nincsenek mellékhatásai
Ellenjavallat:
Használat előtt allergiapróbát kell végezni az alkaron. Bőrpír jelentkezése esetén nem alkalmazható. A virágporra, pollenekre allergiások érzékenyek lehetnek a propoliszra. Számukra a használata nem javasolt.
A propolisz jótékony hatásai és gyűjtése:
Címlapkép: Propoliszos méz készítése (forrás: http://www.propolisz.com)
Vissza a kategória cikkeihez