Tartalomjegyzék
Hogyan védekezzünk a darazsak ellen? A virágokkal, gyümölcsökkel teli kert, erkély, balkon óhatatlanul vonzza a méheket, darazsakat. Ha a környékünkön nagyon sok méh vagy darázs fordul elő, érdemes elővigyázatosnak lenni. Nehogy még több rovart vonzzunk a kertünkbe, vagy a már ott élőket „haragítsuk magunkra”.
Ezért érdemes néhány viselkedési szabályt betartani, így többnyire elkerülhetjük a kellemetlen találkozásokat. Bár az is előfordulhat, hogy határozottabb lépéseket kell tennünk a védelmünkért. Mindezt pedig annak tudatában, hogy a méhek veszélyben vannak, hiszen a számuk napról napra aggasztóan csökken.
Hogyan védekezzünk a darazsak ellen?
Érdemes egy-két tanácsot megszívlelni az alábbiak közül:
- Ne hagyjunk a kertben, erkélyen ételmaradékot, mosatlan edényt.
- Az élelmiszereket a kertben is jól elzárt helyen – fedeles dobozban stb. – tartsuk.
- A lehető legnagyobb távolságot biztosítsuk az étkezés helyszíne és a szeméttartó között.
- A szeméttartót naponta mossuk ki, mindig takarjuk le.
- Ne használjunk erős illatú parfümöt, arcszeszt, dezodort, szappant.
- A tarka, színes ruhák helyett viseljünk inkább fehéret.
- A rovarokat ne hadonászva, kapkodva, csapkodva hajtsuk el, hanem óvatos mozdulatokkal, lehetőleg papírral.
- Szabadban ivás előtt mindig ellenőrizzük a poharunkat, fürdés előtt pedig a medence vizét, hogy nincs-e darázs vagy méh benne. Ez különösen a gyerekeknél fontos!
Tudnivalók a csípésekről
Egy méh- vagy darázsszúrás csak akkor válhat igazán életveszélyessé, ha az a légutakat éri. Ekkor ugyanis a keletkező duzzanat elzárhatja a légutakat és fulladást okozhat.
Darázscsípés
A darázscsípés után tíz-harminc perc elteltével jelentkezhet duzzanat. Ez fájdalommal is jár. A szúrásnál akár bevérzés is kialakulhat, kisebb szövetrész elhalásával. A csípés helye még napokig viszkethet. Nagyobb a veszély többszörös darázscsípésnél.
Méhcsípés
A méh szúrásakor bőrpír, illetve duzzanat is jelentkezik a testünkön, néhány perces fájdalommal kísérve. Előfordulhat, hogy a duzzanat az egész végtagra kiterjed. Az arc megcsípésekor nagyobb duzzanat is kialakulhat.
Igyekezzünk ezért inkább a békés egymás mellett élés elvét választani, hiszen a beporzó rovarok rendkívül hasznos élőlényei a környezetünknek. Ne az elpusztításukra törekedjünk.
A darázsfészek elpusztítása – ha már nincs más megoldás
Ha már nincs más megoldás és rengetek sok darázs van a környezetünkben, csak akkor lehet megoldás az elpusztításuk. Ezt legjobb szakemberre bízni. Ha magunk fognánk neki az írtásnak, érdemes kifejezetten darázs- illetve méhírtó szert használni. Ez ugyanis nagyobb hatékonysággal pusztítja el a fészekben előket. Ugyanakkor a föld alatti fészek lakóit forró vízzel is megölhetjük.
- A darazsakat sötétedés után érdemes kiírtani, mert ilyenkor már mindannyian a fészekben vannak.
- A tető alá, házfalba épült fészek kijáratát soha ne zárjuk el, mert a darazsak másik kijáratot keresnek – rossz esetben befelé!
- Viseljünk védőruhát, fejvédőt, szemüveget! Csuklónál, bokánál, nyaknál ragasztószalaggal zárjuk le a nyílásokat!
https://nlc.hu/forum/?fid=441&csatid=&topicid=295884
Vissza a kategória cikkeihez